Jak postęp w nowoczesnych technologiach wpłynął na rozwijanie się nowych, zaawansowanych rozwiązań w zakresie komunikacji.

Technologiczny postęp daje coraz to nowocześniejsze możliwości, jeżeli chodzi o komunikację na dalekie odległości. Jeszcze do niedawna dało się tylko rozmawiać z innymi osobami, obecnie widzieć je można na ekranie komputera, a całkiem możliwe, że za kilka lat oglądać się będzie postacie w trójwymiarze.

biznes - obrazeczek
Napisał: Łukasz Miśkiewicz
Na podstawie: http://www.flickr.com
Z takich możliwości cieszą się normalni ludzie, lecz coraz częściej korzysta również biznes (zobacz również kobieca firma), dla którego takie nowinki to zwiększenie możliwości prowadzenia interesów i równocześnie ograniczenie kosztów. Przykładowo w obie te kwestie doskonale wpisuje się video conferencing, który jest coraz powszechniej stosowany przez różne firmy. Jego ogromnym plusem jest to, że można organizować różnego rodzaju konferencje lub spotkania z ludźmi z różnych stron świata, bez konieczności ściągania ich do jednego miejsca. Technologie które umożliwiają realizację takich videokonferencji rozwijają się w błyskawicznym tempie i ich możliwości cały czas rosną. Całkiem niedawno jeszcze normą było tylko transmitowaniu obrazu i głosu. Obecnie coraz częściej pojawiają się w ofercie najróżniejsze narzędzia umożliwiające zdalną pracę nad projektem osób będących w nieraz bardzo odległych lokalizacjach.

Jeszcze krok dalej idzie teleobecność, która pozwala na sprawienie wrażenia, że dana osoba przebywająca w jednym miejscu tak naprawdę będzie widziana, jakby znajdowała się całkowicie gdzie indziej. Coraz częściej technikę tę stosuje się podczas organizowania videokonferencji, aby zapewnić warunki jak najbardziej podobne do bezpośredniego spotkania.

Odpowiednio duży obraz o doskonałej jakości a także wyraźny, czysty dźwięk to najważniejsze narzędzia stosowane w tej technice. Takie rozwiązania bardzo chętnie stosuje się również w wielu innych dziedzinach, na przykład podczas nauczania na odległość, zdalnych medycznych zabiegach czy też w przypadkach, gdy czyjaś obecność wiązałaby się z niebezpieczeństwem. Przez to, że kompleksowe przygotowanie takich systemów wymaga użycia wielu zaawansowanych rozwiązań, to ich koszt jest dość duży.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-10-07 14:46:58