Gdzie znalazła zastosowanie komputerowa grafika, opis podstawowych metod jej tworzenia.

Współczesne komputerowe techniki dają coraz większe możliwości jeśli chodzi o tworzenie grafiki. Generalnie komputerową grafikę dzieli się na dwu i trójwymiarową, a każdy jej rodzaj będzie miał inne przeznaczenie. Grafika 2D to zwykłe, płaskie obrazy, zrealizowane w rastrowej albo wektorowej technologii, ich cechą charakterystyczną będzie to, że nie posiadają one głębi.

Z kolei grafika 3D będzie się zajmować modelowaniem obrazów trójwymiarowych dowiedz się więcej, wykorzystuje się przy tym zaawansowane, nowoczesne algorytmy które pozwalają na uzyskanie obrazów o doskonałej jakości. Modelowanie (sprawdź - cam siemens od GMSystem) 3d przeważnie stosuje metodę rastrową, natomiast wektorowe techniki stosuje się do zrobienia szkiców i obrysów. Samo tworzenie kształtu przedmiotu odbywa się przy użyciu kilku różnych technik. Bardzo często wykorzystuje się siatki wielokątów, w których obiekt będzie określony w postaci płaskich figur, które posiadają wspólne krawędzie oraz wierzchołki. Drugim popularnym sposobem są voxele, czyli trójwymiarowe piksele, a w wielu przypadkach używane są też równania matematyczne.

modelowanie 3d
Napisał: CAD Projekt K&A
Na podstawie: CAD Projekt K&A
Samo narysowanie kształtu to jedna rzecz, zaś drugą jest narysowanie powierzchni danego przedmiotu, z uwzględnieniem kolorów, cieni oraz padającego światła. Algorytmy które to wszystko liczą są coraz bardziej zaawansowane, lecz jednocześnie ich używanie będzie się wiązać z koniecznością zastosowania wydajnego, mocnego komputera.
Tego typu grafika jest wykorzystywana w rozmaitych dziedzinach życia. Rzecz jasna niezwykle popularne są różnego rodzaju komputerowe gry, niektóre produkcje już teraz przypominają dobrej jakości filmy. Ale coraz częściej te technologie są stosowane przy projektowaniu budynków czy modelowaniu różnych przedmiotów, coraz większym zainteresowaniem cieszą się również zaawansowane animacje 3d zobacz więcej.

Dlatego też najczęściej sprzęt używany do prac graficznych wyposażony jest w wydajne komponenty, silny procesor i pojemną pamięć. Bardzo dużym wsparciem są specjalne karty graficzne, jakie mają sprzętowe wspomaganie tworzenia obrazów trójwymiarowych.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-02-08 11:42:06