Projektory bez tradycyjnych lamp użytkują niebieski laser – jak to działa

Ciche, eko a przy tym poręczne, wręcz przenośne – takie są projektory, które miast lampy stosują diody LED i laser. Wyjaśniamy jakim sposobem to działa. Projektory multimedialne są osiągalne od wielu lat. Wyewoluowały z aparatów zwanych rzutnikami, epidiaskopami, rzutnikami slajdów. Od momentu, gdy tylko udało się blask mocnych lamp przepuścić przez ekrany LCD, a w następnej kolejności rzutować na mikrolusterka w systemie DLP minęły już trzy dziesięciolecia.

Projektor
Napisał: Indalo PR
Na podstawie: Indalo PR
Lampy zmieniały się na tyle, że zyskiwały coraz większą moc przy zminimalizowaniu rozmiarów.

Czy zszokował Cię prezentowany tekst? Żeby zgłębić zagadnienie kliknij tu oraz poznaj więcej szczegółów (http://www.studioprinter.pl/) - zapewne będą dla Ciebie zaskakująco interesujące.

Mało tego, tworzono coraz to bardziej energooszczędne ich wersje. Niestety nie udało się stworzyć wydzielających na tyle niewiele energii termicznej modułów, które można byłoby schładzać pasywnie – wszystkie konstrukcje posiadają cichsze lub głośniejsze wentylatorki. Do tego trzeba było skorzystać z systemów chroniących wnętrza projektorów przed kurzem, jaki zakłócał pracę wentylatorów, lecz osadzając się na elementach toru świetlnego, wywoływał pojawianie się zanieczyszczeń zauważalnych na ekranie. Kilku producentów, chcąc polepszyć parametry układów stosujących diody LED, wykoncypowało projektor laserowy, jaki jest w stanie zapewnić należytą jasność. Natrafili oni jednak na spory problem, albowiem by uzyskać obraz o należytym nasyceniu barwami, należy zapewnić jednakową dawkę światła niebieskiego, czerwonego i zielonego. Zanim zdecydujesz się na zakup nowego projektora przeczytaj projektory LED ranking.

Wytwórcy przez minione lata głowili się nad tym, jak otrzymać układy lampowe, które nie nastręczałyby wykorzystywania rtęci oraz pozostałych szkodliwych substancji, a również były bardziej energooszczędne. Wszystko to, by sprostać wyczekiwaniom eksploatatorów, którzy są coraz to w wyższym stopniu nastawieni na ekologię. Dopiero od kilku lat, kiedy pojawiły się pierwsze diody LED o wysokiej jasności, stosowane są coraz szerzej w różnych urządzeniach. Dzięki nim można było skonstruować rzutniki przenośne, jakie mogą być zasilane akumulatorkami. Przeznaczone dla nich małe ogniwa są w stanie zapewnić do 3 godzin nieprzerwanej pracy. A wszystko to dzięki energooszczędnym źródłom światła użytkującym diody ledowe i niewymagającym chłodzenia. Felerem tych urządzeń jest znikoma jasność – średnio 200 ANSI lumenów, co wymaga pełnego zaciemnienia lub czytnik kodów kreskowych małej odległości od ekranu żeby móc uzyskać obraz o akceptowalnej jakości.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 14:36:51